Teleteksti
Bota/Rajoni

Autopsia e re: Floyd vdiq nga sulmi në zemër, gjithashtu kishte coronavirus

autopsia-e-re:-floyd-vdiq-nga-sulmi-ne-zemer,-gjithashtu-kishte-coronavirus

Vdekja e George Floyd u shkaktua nga arresti kardiak, tha patologu zyrtar i Qarkut Hennepin, pasi u krye një autopsi përfundimtare në trupin e tij.

Raporti i doktor Andrew Baker, tregon se qafa e Floyd ishte shtypur kur oficeri Chauvin vuri gjurin e tij në qafën e Floyd, dhe e mbajti aty për më shumë se tetë minuta.

Loading...

Raporti i ri gjithashtu tregon se Floyd kishte pasur mavijosje në kokë, fytyrë, gojë, shpatulla, krahë dhe këmbë, por nuk ka asnjë provë se ndonjë prej këtyre dëmtimeve ishte fatale. Autopsia e fundit tha se Floyd ishte një pacient që vuante nga zemra nga tensioni i lartë i gjakut dhe kohët e fundit kishte testuar pozitiv për coronavirusin, por pa asnjë indikacion se ai moment luajti ndonjë rol në vdekjen e tij, transmeton Telegrafi.

Akuza të reja janë ngritur kundër të katër policëve të pushuar nga puna, të cilët ishin të pranishëm në kohën e vdekjes së amerikanit George Floyd në Minneapolis, njoftoi të mërkurën Prokurori i Përgjithshëm i Minesota.

Akuza ndaj Derek Chauvin është forcuar nga vrasja e shkallës së tretë në të dytën. Oficeri, i cili vuri gjurin e tij në qafën e Floyd, edhe më parë ishte akuzuar për vrasje.

Tre oficerët e tjerë po përballen me akuza për ndihmë dhe forcim të vrasjes.

Vdekja e Floyd ndezi protesta të mëdha në SHBA kundër racizmit dhe brutalitetit të policisë kundër afrikano-amerikanëve.

Loading...

Tjera nga rubrika

Merkel falënderon të moshuarit për qëndresën gjatë pandemisë

Teleteksti

Koronavirusi në Itali, publikohen shifrat e fundit

Teleteksti

53 vjet të martuar, i ndau koronavirusi, vdesin me duart shtrënguar

Teleteksti

Pse të gjithë po e kërkojnë Remdesivirin?

Teleteksti

Konfirmohet mutacioni i ri i virusit, përhapet 9 herë më shpejt se ai fillestar

Teleteksti

7 të vdekur e 156 të infektuar me koronavuris në këtë vend

Teleteksti
Agjencia e lajmeve "TELETEKSTI"
www.teleteksti.com - adresa e saktë