Teleteksti
Teleteksti TV

Bitcoin rritet në vlerë përsëri! 1 mijë dollarë brenda ditës

bitcoin-rritet-ne-vlere-perseri!-1-mije-dollare-brenda-dites

Çmimi i bitcoin ishte duke tregtuar rreth 8.6% më i lartë të mërkurën në mëngjes me 18,172 dollarë, duke thyer një nivel që nuk e ka arritur që nga 20 dhjetori 2017, sipas të dhënave nga faqja e industrisë CoinDesk, shkruan “CNBC”.

Bitcoin ka qenë në një lot në vitin 2020, duke u ngritur në qiell mbi 150% në një kërcim entuziastë të kripto janë akredituar në stimul monetar dhe fiskal të paparë në përgjigje të krizës Covid-19, si dhe interes nga investitorë të njohur si Paul Tudor Jones dhe Stephen Druckenmiller, transmeton lajmi.net.

Tani po zvarritet drejt nivelit më të lartë të të gjitha kohërave, prej 19,783 dollarë, të cilin ajo e postoi në një tubim të fundvitit 2017 që pa vlerat e disa kriptovalutave. Pasi goditi atë moment të rëndësishëm, flluska shpërtheu dhe bitcoin ra në 3.122 dollarë vitin e ardhshëm.

Por shumë tifozë të kriptos pretendojnë se gjërat janë ndryshe këtë herë. Ata kanë brohoritur lëvizje të mëdha në industri nga të tilla si Fidelity Investments, Square dhe PayPal.

Loading...

PayPal kohët e fundit filloi të lejojë përdoruesit e saj të blejnë, mbajnë dhe shesin monedha virtuale. Gjigandi i pagesave është vendosur të mundësojë blerjen me kripto në fillim të vitit të ardhshëm.

Vlera e tregut të Bitcoin – e cila llogaritet duke shumëzuar numrin e përgjithshëm të bitcoins në qarkullim me çmimin – tani qëndron në 337.2 miliardë dollarë, më e lartë se 331.8 miliardë dollarë që goditi në dhjetor 2017, sipas të dhënave të CoinMarketCap.

Numri i përgjithshëm i bitcoins që do të prodhohen ndonjëherë është rreth 21 milion. /Lajmi.net/

Tjera nga rubrika

Në këto vende, telefoni ju lajmëron kur keni pranë dikë me Covid-19

Teleteksti

BMW kundër Audi në borë, shikoni cila fiton

Teleteksti

A e dini sa kushton prodhimi i një iPhone 12?

Teleteksti

Shteti që po teston pacientët për COVID-19 me robot

Teleteksti

“Bisha” më të cilën do të udhëtojë presidenti amerikan, mund të përballojë çfarëdo sulmi

Teleteksti

​Telefoni i parë që lahet me sapun dhe zbardhues

Teleteksti
Agjencia e lajmeve "TELETEKSTI"
www.teleteksti.com - adresa e saktë