Teleteksti
Ekonomi

Bitcoin shkon në 50,000 dollarë

bitcoin-shkon-ne-50,000-dollare

Monedha digjitale Bitcoin ka thyer një rekord të ri, duke arritur vlerën e më shumë se 50,000 dollarëve.

Kriptovaluta e cila u krijua nga një shpikës i panjohur, është rritur 72% vetëm këtë vit. Bitcoin dhe kriptovalutat e tjera prodhohen nga kompjuterët. Gjysma e vlerës së tij të supozuar vjen nga numri i caktuar i Bitcoinëve që mund të prodhohen.

Por rregullatorët paralajmërojnë se kriptovalutat janë të rrezikshme, për shkak se vlera e tyre mund të ndryshojë shpejtë, si në rritje ashtu edhe në rënie.

Rritja më e madhe e tij këtë vit erdhi pasi Elon Musk bleu 1.5 miliardë dollarë Bitcoin dhe tha se shumë shpejtë do ta pranojë Bitcoinin si formë pagese për veturat e tij.

Loading...

Mbështetësit thonë se Bitcoin mund të veprojë si një depo e vlerës, sikur një version digjital i arit. Nëse Bitcoin arrin vlerën kapitale të arit, atëherë mund të shkojë deri në 500,000 dollarë për Bitcoin.

Tjera nga rubrika

Gjermania shpreson të hapë ekonominë nga muaji maj

Teleteksti

Qeveria pati më shumë shpenzime se të hyra

Teleteksti

Në këto vende nesër do të ketë ndërprerje të rrymës

Teleteksti

Mehmeti: Përkundër pandemisë, Kosova tregoi stabilitet financiar

Teleteksti

Bie importi nga Serbia

Teleteksti

Lajm i keq për shoferët, shtrenjtohet nafta në Kosovë

Teleteksti
Agjencia e lajmeve "TELETEKSTI"
www.teleteksti.com - adresa e saktë