Teleteksti
Ekonomi

Gjysma e qytetarëve do të mund të tërheqin nga Trusti mesatarisht vetëm 31 euro

gjysma-e-qytetareve-do-te-mund-te-terheqin-nga-trusti-mesatarisht-vetem-31-euro

Analisti i politikave në Institutin për Studime të Avancuara GAP, Agron Demi ka thënë se gjysma e kontributpaguesve pensional mesatarisht mund të tërheqin nga Trusti vetëm 31 euro.

Demi ka thënë se me siguri gjysmën e kësaj shume do ta marrë banka për mirëmbajtje.

“Derisa hanë e pinë ministrat e deputetët, e deri sa i kanë kryer pushimet në det, me mijëra qytetarë janë në ankth se kur do ti marrin 170 euro e kur do kenë mundësi me i tërheq 31 euro prej Trustit. Sjellja e politikanëve ndaj qytetarëve është sjellje prej sadistësh”, ka shkruar Demi në Facebook.

Postimi i plotë:

Loading...

Gjysma e kontributpaguesve pensional mesatarisht mund të tërheqin nga Trusti VETËM 31 euro. Me siguri gjysmën e kësaj shume do e përbij banka në emër të mirëmbajtjes.

Në anën tjetër, 42.5 euro mesatarisht në dit shpenzon një zëvendëskryeministër vetëm për dreka zyrtare. E 11.748 euro ka kushtu vetëm një biletë aeroplani.

E ka plot punëtorë që ende nuk e kanë marr 170 euro ndihmën e premtuar nga Pakoja “Emergjente”.

Derisa hanë e pinë ministrat e deputetët, e deri sa i kanë kryer pushimet në det, me mijëra qytetarë janë në ankth se kur do ti marrin 170 euro e kur do kenë mundësi me i tërheq 31 euro prej Trustit.

Sjellja e politikanëve ndaj qytetarëve është sjellje prej sadistësh.

Para disa ditësh deri sa po i preja flokët, e pyeta pronarin e lokalit nëse ka përfitu nga Pakoja për pagesën e qerasë së lokalit. “Shyqyr që nuk mbaj shpresa në shtet, se isha tranu” – tha.

E po që ka plotë të tillë që shpresat i kanë bazu të shteti, e dojnë me u tranu nga papërgjegjshmëria e grykësve.

Tjera nga rubrika

Këto janë të gjitha vendimet që u morën në mbledhjen e sotme të Qeverisë

Teleteksti

Punëtorët e Telekomit mbesin pa paga pas bllokimit të llogarive nga Devollët, paralajmërojnë grevë

Teleteksti

Përfituesit e asistencës sociale, Ministria e Financave jep lajmin e shumëpritur

Teleteksti

“Nëse Kosova mbyllet përsëri, ekonomia do të kolapsojë”

Teleteksti

Biznesi i Kosovës lider në Portin e Durrësit

Teleteksti

Pas bllokimit të llogarive, Hoti takohet me Bordin dhe Menaxhmentin e Trepçës dhe Sindikatën e Telekomit

Teleteksti
Agjencia e lajmeve "TELETEKSTI"
www.teleteksti.com - adresa e saktë