Teleteksti
Jetë

Kanceri i mëlçisë: Nëse i vëreni këto simptoma, urgjentisht kërkoni ndihmën e mjekut!

Kanceri i mëlçisë: Nëse i  vëreni këto simptoma, urgjentisht kërkoni ndihmën e mjekut!

Kanceri i mëlçisë: Nëse i vëreni këto simptoma, urgjentisht kërkoni ndihmën e mjekut!

Simptomat e kancerit të mëlçisë janë thellë të fshehura

Mëlçia është njëri ndër organet më të mëdha të trupit dhe merr një të tretën e rezervave të gjakut

Loading...

Përbëhet nga segmenti i majtë dhe segmenti i djathtë, e vendosur nën brinjë dhe plotëson pjesën e sipërme të djathtë të abdomenit.

Mëlçia krijon tajitje e cila është e domosdoshme për tretje të ushqimit, prodhon enzima të cilat ushqimin e shndërrojnë në energji, është përgjegjëse për detoksikim, ruan glikogjenin dhe prodhon albumina të gjakut.

Sipas hulumtimit të fundit, kanceri i mëlçisë është i dhjeti për shpeshtësinë midis tumoreve malinje.

Çfarë është kanceri i mëlçisë?

Qelizat e shëndosha rriten, shumëzohen dhe i zëvendësojnë qelizat e vjetra tëcilat vdesin. Kur procesi malinj fillon, krijohen qeliza të reja të cilat në të vërtetë nuk i janë të nevojshme trupit. Ato krijojnë tumorin, i cili mund të jetë beninj apo malinj.

Tumoret malinje janë më të rrezikshme. Qelizat e kancerit sulmojnë dhe dëmtojnë indet përreth, ndërkaq sëmundja mund të jetë e rrezikshme për jetën. Ato nëpër trup përhapen direkt, nëpërmjet sistemi të qarkullimit të gjakut.

Mëlçia është organ në të cilin shpesh përhapen karcinomet e pjesëve të tjera të trupit, duke përfshirë edhe zorrën e trashë, mushkëritë dhe gjinjtë. Në atë rast fjala është për kancerin sekondar, jo për kacerin e mëlçisë si të tillë.

Cilat janë simptomat e kancerit të mëlçisë?

Kanceri i mëlçisë është i heshtur dhe në fazat fillestare nuk ka simptoma konkrete. Duke u rritur kanceri, mund të shkaktojë këto ndryshme:

▪ Dhembje apo ndjenjë të pakëndshme në anën e djathtë të abdomenit të sipërm, ndërkaq dhembja mund të përhapet në shpinë dhe në shpatull të djathtë.

▪ Ënjtje të anës së djathtë nën brinjë

▪ Stomak të fryrë

▪ Të vjella dhe humbje apetiti

▪ Humbje peshe trupore

▪ Dobësi dhe ndjenjë pafuqie dhe lodhjeje

▪ Marramendje

Nëse keni edhe më të voglin dyshim se fjala është për këtë sëmundje patjetër konsultohuni me mjekun, i cili do t’ju udhëzojë në kontrolle të specializuara.

Shërimi

Kanceri i mëlçisë mund të trajtohet me operacion, hemoterapi, rrezatim. Zgjedhje e shërimit varet nga faza në të cilën gjendet kanceri

Loading...

Tjera nga rubrika

Çka është Remdesiviri dhe pse po e kërkojnë të gjithë?

Teleteksti

Krejt çfarë dihet për virusin e gripit të derrave në Kinë, që i ka shqetësuar njerëzit – por edhe shkencëtarët

Teleteksti

Zbulim i ri: Versioni i ri i Covid-19 përhapet shpejt, por nuk është i rëndë

Teleteksti

Vëmendje: “Nëse keni përdorur këtë higjienizues për duart, kërkoni ndihmë mjekësore”

Teleteksti

Ky është ilaçi i parë që rekomandohet në BE kundër Koronavirusit

Teleteksti

Identifikohet një rrezik i ri nga Koronavirus

Teleteksti
Agjencia e lajmeve "TELETEKSTI"
www.teleteksti.com - adresa e saktë