Teleteksti
Jetë

Kështu mund të kuptoni nëse jeni të infektuar me COVID-19, akoma pa filluar simptomat

keshtu-mund-te-kuptoni-nese-jeni-te-infektuar-me-covid-19,-akoma-pa-filluar-simptomat

Ja si të kuptoni nëse jeni të infektuar me COVID-19, akoma pa filluar simptomat?

Shteti i Taiwan, është një nga shtetet e para që është ballafaquar me virusin Covid 19, prandaj ata kanë shkuar përpara me studime të karakteristikave të virusit.

Shkencëtaret nga ky vend kanë thënë se personi mund të mos ketë shenja infeksioni nga Covid 19 me ditë të tëra, para se ta kuptojë se është i prekur nga ky virus.

Nëse janë shfaqur temperatura dhe kollitja, mushkëritë tashmë janë infektuar nga fibroza në masën 50 % dhe është tepër vonë. Ata sugjerojnë ta bëni një test të thjeshtë çdo mëngjes:

Loading...

“Merrni frymë thellë dhe mbajeni frymën së paku 10 sekonda”.

Nëse pas testit nuk keni kollitje, ose nuk keni ndonjë ndjesi tjetër të keqe apo telashe me frymëmarrje, kjo dëshmon se nuk keni infeksion.

Këtë provë bëjeni çdo mëngjes në një ambient me ajër të pastër.

Tjera nga rubrika

OBSH kërkon nga udhëheqësit e Samitit G20 të ndajnë vaksinat antiCovid në mënyrë të drejtë

Teleteksti

Njerzit me cilin grup të gjakut janë më të rrezikuar nga Covid-19? -Ja çka thotë studimi

Teleteksti

Vaksina anti-covid vjen një lajm i mirë

Teleteksti

Historia e vogëlushit që ju bën me lot, mjekët thanë se do të jetonte vetëm disa minuta, por…

Teleteksti

Nuk ju mbron vetëm nga koronavirusi – Ja pse duhet ta merrni me shumicë vitaminën D

Teleteksti

A është Muhamed emri më i popullarizuar?

Teleteksti
Agjencia e lajmeve "TELETEKSTI"
www.teleteksti.com - adresa e saktë