Teleteksti
Jetë

Këtë duhet ta dini: Ja se sa gjatë jeton koronavirusi në rroba

kete-duhet-ta-dini:-ja-se-sa-gjate-jeton-koronavirusi-ne-rroba

Koronavirusi po vazhdon të përhapet në gjithë vendin.

Me përhapjen e COVID-19, të gjithë po marrin masat paraprake shtesë, duke përfshirë sipërfaqe sanitizuese, larjen e duarve për 20 sekonda dhe shmangien e vendeve të mbushura me njerëz. Por, ka edhe një gjë tjetër që nuk duhet ta lini pas dore kur bëhet fjalë për pastrimin: rrobat tuaja.

Loading...

Ekspertët tani po thonë që koronavirusi mund të jetojë me veshje të paktën disa orë ose deri në disa ditë, transmeton Gazeta Shneta. Ndërsa koronavirusi zgjatë më gjatë në sipërfaqe të forta, jo poroze si çeliku, virusi sigurisht mund të vazhdojë të jetoj në sipërfaqe të buta si veshje dhe batanije.

Për të shmangur përhapjen e koronavirusit, CDC rekomandon ndryshimin e veshjeve të jashtme posa të hyni në shtëpinë tuaj dhe këshillon që t’i vendoni menjëherë në lavanderi.

Nëse po merrni me rrobat e ndyra nga dikush që tashmë është infektuar me koronavirus, vishni dorëza të disponieshme, dezinfektoni çdo sipërfaqe me të cilën veshjet kanë rënë në kontakt dhe lani duart tuaja tërësisht për 20 sekonda pas prekjes së rrobave.

Loading...

Tjera nga rubrika

Mjekët japin alarmin: Pasojat e koronavirusit mund të zgjasin gjithë jetën te pacientët

Teleteksti

Shkencëtarët: Shpëlarja e gojës mund të mbrojë kundër Covid-19

Teleteksti

Ky shtet lejon dasmat në kohë të koronavirusit, por dhëndri nuk duhet ta puthë nusen

Teleteksti

Studim i ri: Distanca 2 metra nuk parandalon Covid-19

Teleteksti

Kështu ia ndryshoj trupin infektimi me koronavirus infermierit amerikan!

Teleteksti

Paralajmërimii shefës së BE-së për kontrollin e sëmundjeve: Evropa do të goditet nga vala e dytë e coronavirusit

Teleteksti
Agjencia e lajmeve "TELETEKSTI"
www.teleteksti.com - adresa e saktë