Teleteksti
Jetë

Kjo u ndodh pacientëve me diabet që infektohen me koronavirus

kjo-u-ndodh-pacienteve-me-diabet-qe-infektohen-me-koronavirus

Ja çfarë ndodh me pacientët me diabet që infektohen nga Covid-19.

Një studim i kryer nga hulumtues evropian, vuri në pah se diabeti rrit rrezikun e vdekjes tek pacientët që kontraktojnë me koronavirus të ri (COVID-19) dhe shtrohen në spital.

Sipas lajmit të UPI, në kuadër të hulumtimit që kanë zhvilluar ekspertët për diabet në Universitetin Nantes në Francë, kanë vlerësuar të dhënat e 2.800 të sëmurëve me diabet që trajtohen në 68 spitale të ndryshme në Francë.,

Rezultatet treguan se nga çdo 5 persona me diabet pacientë me COVID-19 që kanë nevojë për spital, kanë humbur jetën 1 muaj pasi janë shtruar në spital.

Loading...

Sipas kësaj përqindja e vdekjes nga COVID-19 është 44 për qind më e madhe prej atyre që përdorin insulinë se sa nuk përdorin.

Ekspertët theksuan se luan rol të rëndësishëm kontrollimi i nivelit të sheqerit në gjak të këtyre pacientëve për të parandaluar vdekjet nga COVID-19.

Gjithashtu u theksua se ky grup duhet të vaksinohen me përparësi.

Tjera nga rubrika

Prodhimi i Bitcoin, ja sa rrymë harxhohet

Teleteksti

Kur fati të buzëqeshë, turistja fiton 300 mijë dollarë duke pritur aeroplanin

Teleteksti

Kurrë mos hani sallata të gatshme, të paketuara, ja çka mund t’ju ndodh

Teleteksti

Paralajmërojnë ekspertet: Covid-19 mund të bëhet një sëmundje sezonale si gripi

Teleteksti

7 muaj në intubim, studentja tregon tmerrin e përballjes me COVID-19

Teleteksti

Ja pse personat që mbajnë syze kanë më pak shanse të infektohen me Covid

Teleteksti
Agjencia e lajmeve "TELETEKSTI"
www.teleteksti.com - adresa e saktë