Teleteksti
Jetë

Kujdes: A ndikojnë sapunët antibakterialë në dobësimin e imunitetit?

kujdes:-a-ndikojne-sapunet-antibakteriale-ne-dobesimin-e-imunitetit?

A ndikojnë sapunët antibakterialë në dobësimin e imunitetit.

Një mjeke paralajmëron se përbërësit në disa sapunë antibakterialë mund të dobësojnë sistemin tuaj imunitar.

Loading...

Një mjeke në Mbretërinë e Bashkuar ka paralajmëruar se dy përbërës që gjenden ndonjëherë në larjen e duarve antibakteriale mund të dobësojnë sistemin tuaj imunitar, raporton “Metro”, transmeton lajmi.net.

Dr Diana Gall, e shërbimit në internet Doctor-4-U, thotë se duhet të keni kujdes për përbërësit antimikrobikë triklosan dhe triklocarban kur zgjidhni cilat sapun për të blerë.

Ajo thotë se këto kimikate të forta të bëra nga njeriu mund të heqin bakteret e dobishme të cilat jetojnë në të për të mbrojtur trupin tonë, gjë që mund të zvogëlojë imunitetin.

Triclosan dhe triclocarban janë antimikrobikë të zhvilluar fillimisht në vitet 1960 për të synuar rritjen e baktereve dhe zakonisht gjenden në produktet e konsumit si sapunët, pastruesit dhe pastat e dhëmbëve.

Loading...

Tjera nga rubrika

Mjekët japin alarmin: Pasojat e koronavirusit mund të zgjasin gjithë jetën te pacientët

Teleteksti

Shkencëtarët: Shpëlarja e gojës mund të mbrojë kundër Covid-19

Teleteksti

Ky shtet lejon dasmat në kohë të koronavirusit, por dhëndri nuk duhet ta puthë nusen

Teleteksti

Studim i ri: Distanca 2 metra nuk parandalon Covid-19

Teleteksti

Kështu ia ndryshoj trupin infektimi me koronavirus infermierit amerikan!

Teleteksti

Paralajmërimii shefës së BE-së për kontrollin e sëmundjeve: Evropa do të goditet nga vala e dytë e coronavirusit

Teleteksti
Agjencia e lajmeve "TELETEKSTI"
www.teleteksti.com - adresa e saktë