Teleteksti
Jetë

Kurrë mos hani sallata të gatshme, të paketuara, ja çka mund t’ju ndodh

kurre-mos-hani-sallata-te-gatshme,-te-paketuara,-ja-cka-mund-t’ju-ndodh

Mos hani sallata të gatshme, të paketuara!

Kohëve të fundit në dyqane janë paraqitur sallata të paketuara, si të gatshme për përdorim të menjëhershëm. Por, ekspertët shëndetësorë thonë se këto sallata janë tepër të rrezikshme.

Ato trajtohen me klor dhe, për këtë shkak, duhet që para përdorimit, të lahen mirë e mirë. Ekspertja Joanna Blythman, në librin e saj të ri është munduar që të japë shpjegime në lidhje me ushqimet e tilla.

Ajo thotë se mënyra më e mirë e përdorimit të sallatave të gatshme, është larja e tyre para ngrënies, apo ta bleni sallatën normale dhe ta përgatitni vet, në mënyrë klasike, natyrisht, duke e larë më parë. Duhet ta dini se, sallatat e gatshme, të cilat trajtohen me klor, në mënyrë që të pengohet shumimi i baktereve, mu për këtë shkak janë më pak ushqyese, sesa sallatat e tjera.

Loading...

Përkundër kësaj, sallatat e gatshme sjellin edhe rrezikun e infektimit me salmonellë dhe me bakterin Escherichia coli.

Tjera nga rubrika

Prodhimi i Bitcoin, ja sa rrymë harxhohet

Teleteksti

Kur fati të buzëqeshë, turistja fiton 300 mijë dollarë duke pritur aeroplanin

Teleteksti

Paralajmërojnë ekspertet: Covid-19 mund të bëhet një sëmundje sezonale si gripi

Teleteksti

7 muaj në intubim, studentja tregon tmerrin e përballjes me COVID-19

Teleteksti

Ja pse personat që mbajnë syze kanë më pak shanse të infektohen me Covid

Teleteksti

Kjo u ndodh pacientëve me diabet që infektohen me koronavirus

Teleteksti
Agjencia e lajmeve "TELETEKSTI"
www.teleteksti.com - adresa e saktë