Teleteksti
Teleteksti TV

Kush ishte ikona e muzikës shqipe, Nexhmije Pagarusha?

Nexhmije Pagarusha, ikona e muzikës shqipe, është e njohur si një grua e cila gjatë gjithë karrierës së saj i ka shërbyer me nder dhe dashuri atdheut të saj përmes artit.

Gjatë gjithë karrierës së saj ka kënduar mbi 150 këngë.

Loading...

LEXO EDHE: Vdes ikona e muzikës shqipe Nexhmije Pagarusha

Kënga më e njohur e saj është “Baresha”, të cilën e ka kompozuar burri i saj, Rexho Mulliqi, shkruan “FrontOnline“.

Ajo asnjëherë nuk ka pranuar të këndojë diçka që i tejkalon vlerat tona e të lë pas dore muzikën e mirëfilltë shqipe.

Këtë më së miri e dëshmon anulimi i një koncerti në Maqedoni, ku i është kërkuar të këndojë në gjuhën serbe dhe ajo është larguar nga skena dhe nuk ka kënduar fare.

Nexhmije Pagarusha ka përfuduar shkollën e muzikës në Beograd, dhe gjatë gjithë karrierës së saj artistike ka performuar në koncerte në vende të ndryshme të botës, duke e bërë kështu Kosovën të njohur kudo që ka hedhur hap.

Në vitet e rinisë Nexhmija ka kënduar vepra të përkthyera nga Bethoveni, Verdi e shumë emra të mëdhenj.

Nexhmija është krahasuar me yjet më të mëdha botërore, sa sa ishte në shkollë në Beograd, madje atë e kanë krahasuar me zërin e rrallë francez, Zhyliet Greko, shkruan më tutje “FrontOnline“.

Përveç muzikës ajo ka qenë edhe aktore. Ka luajtur në shumë filma dhe është cilësuar nga regjisorët si një aktore e përkryer.

Idhulli i saj i përjetshëm ka qenë gjithmonë babai i saj, i cili ishte mësues me profesion.

Ka mbajtur koncerte në vende të ndryshme të botës, si në Irazel, Bullgari, Bosnjë dhe Hercegovinë, dhe në Kosovë e Shqipëri.

Ikona e muzikës shqiptare Nexhmije Pagarusha vdiq sot pas një sëmundje të shkurtër në moshën 86 vjeçare.

Lajmi është bërë i ditur nga familjarët e saj. /FrontOnline/

Loading...

Tjera nga rubrika

Facebook është duke u paditur nga një prej aksionarëve të tij për dështimet e tij në çështje racore

Teleteksti

Teknologjia “SmartReply” do të lejohet të përdoret në YouTube

Teleteksti

Zoom ka humbur afatin e vet në lidhje me një raport transparence në kërkesat e qeverisë për të dhënat e kompanisë

Teleteksti

BMW elektrike Seria 3, fotografohet duke i bërë provat në rrugë

Teleteksti

Bioengineers kanë krijuar një dorezë që është në gjendje të përkthejë gjuhën e shenjave amerikane në të folur në kohë reale

Teleteksti

Facebook njoftoi se do të shtyjë rekomandime në krye të burimeve të lajmeve për të inkurajuar përdoruesit të veshin maska

Teleteksti
Agjencia e lajmeve "TELETEKSTI"
www.teleteksti.com - adresa e saktë