Teleteksti
Bota/Rajoni

Ky është vendi që shënoi rastin e parë me koronavirusi pas 89 ditësh

ky-eshte-vendi-qe-shenoi-rastin-e-pare-me-koronavirusi-pas-89-ditesh

Vendi që shënoi rastin e parë me COVID-19 pas 89 ditësh.

Vietnami ka konfirmuar të hënën rastin e parë lokal me koronavirus pas afër tre muajsh, pas infektimit të kontaktit të një personi me një stjuardesë që kishte dalë pozitiv pas kthimit nga Japonia dy javë më parë.

Ministri i Shëndetësisë, Nguyen Thanh Long, ka urdhëruar provincat dhe agjencitë shtetërore të shtrëngojnë kontrollet dhe kontaktet, pas konfirmimit të 32-vjeçarit si rast i parë i infektimit nga kontakti brenda vendit në 89 ditë.

Me karantinë strikte dhe masa gjurmuese, Vietnami ka menaxhuar të ndalojë përhapjen e virusit, duke lejuar që të rikthehen aktivitetet ekonomike më herët se Azia, raporton Reuters.

Loading...

Vietnami kishte mundur valën e parë të COVID-19 në prill dhe kishte shkuar në afër 100 ditë pa asnjë rast pozitiv lokal deri kur të infektuar kishin dalë në qytetin Danang në korrik.

Autoritetet thanë se personi që rezultoi pozitiv kishte dhënë mësim në një qendër të gjuhëve dhe kishte qenë në kafe dhe bare që nga ekspozimi i tij ndaj stjuardesës. Ato vende janë mbyllur që atëherë.

Vietnami deri tash ka regjistruar 1,347 raste me koronavirus, 655 prej tyre që thuhet se kanë ardhur nga jashtë.

Tjera nga rubrika

Rama deklarohet për privimin nga jeta të 25-vjeçarit: E pafalshme, por nuk ka lidhje me policinë

Teleteksti

Flasin mjekët, thonë se Moska zyrtare po i detyron që ta marrin vaksinën ruse kundër koronavirusit

Teleteksti

35-vjeçarja tregon për efektet e koronavirusit 9 muaj pas infektimit: Ka ditë që nuk marr dot frymë!

Teleteksti

Një test gjaku mund të tregojë nëse një i infektuar me koronavirus do të mbijetojë apo jo

Teleteksti

“Janari do të jetë i tmerrshëm”

Teleteksti

Vaksina e parë për koronavirus jepet në Mbretërinë e Bashkuar, fillohet nga një 90-vjeçare

Teleteksti
Agjencia e lajmeve "TELETEKSTI"
www.teleteksti.com - adresa e saktë