Teleteksti
Lajme

Lajmi i fundit: 12 raste të reja me koronavirus në Kosovë

lajmi-i-fundit:-12-raste-te-reja-me-koronavirus-ne-kosove

Janë shënuar edhe 12 raste të reja me koronavirus në vendin tonë.

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka njoftuar se nga 69 mostrat e marra për testim, 12 prej tyre kanë dalur pozitive.

Sipas njoftimit, 5 janë nga Komuna e Malishevës, 3 nga Fushë Kosova, 2 me venbanim në Prishtinë, 1 në Mitrovicë dhe 1 në Kamenicës.

“Nga data 08.02.2020 deri me 30.03.2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.151 mostra të dyshimta në virusin SARS-CoV-2 dhe prej tyre, pozitive rezultojnë gjithsej (106) raste me një (1) rast të vdekjes i një të moshuari 82 vjeç”, thuhet në njoftimin e IKSHPK-së.

Loading...

Ttutje ky Institut njofton se përgjatë 24 orëve, janë duke u kontaktuar dhe mbikëqyrë të gjitha kontaktet e rasteve, si dhe kontaktet e kontakteve duke iu obliguar për vetëizolim dhe të kërkojnë ndihmë mjekësore nëse kanë simptome. Deri më sot janë kontaktuar dhe janë nën mbikëqyrje 2.242 kontakte të rasteve.

Tjera nga rubrika

Ministri i Brendshëm disa orë para aksionit në Karaçevë: Kurti e pengoi aksionin në Karaçevë

Teleteksti.com

Cili ishte reagimi i Presidentit Thaҫi për aksionin e Njësisë Speciale të Kosovës në Karaçevë?

Teleteksti.com

Përfundon aksioni i Njësisë Speciale në Karaçevë, 17 policë të prangosur

Teleteksti.com

Pas aksionit të Njësisë Speciale në Karaçevë, Agim Veliut i jepet ky epitet

Teleteksti.com

Kryetari i Kamenicës në vendin e ngjarjes gjatë aksionit të Policisë në Karaçevë

Teleteksti.com

Rrahje mes disa personave në kryeqytet, dalin pamje nga vendi i ngjarjes

Teleteksti.com
Agjencia e lajmeve "TELETEKSTI"
www.teleteksti.com - adresa e saktë