Teleteksti
Lajme

LAJMI I FUNDIT: Albin Kurti shkarkon ministrin Agim Veliu

lajmi-i-fundit:-albin-kurti-shkarkon-ministrin-agim-veliu

Kryeministri Albin Kurti ka shkarkuar ministrin Agim Veliu.

Zyra e kryeministrit të Kosovës, përmes një kumtese për media, thotë se mbrëmë vonë, pas mesnate, Ministri i Punëve të Brendshme dhe Administratës Publike, Agim Veliu, është deklaruar kundër qëndrimit të Kryeministrit të Republikës së Kosovës mbi shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme.

Loading...

Lexoni të plotë:

Ai, gjithashtu, në këtë deklarim, përhapë panik duke thënë se “numri i të prekurve po rritet prej ore në orë”. As Ministria e Shëndetësisë e as Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike nuk thanë që numri i të infektuarve me COVID-19 po rritet nga ora në orë. Në këto momente, kur e gjithë administrata publike po bën përpjekje maksimale për të minimizuar dëmet nga virusi Korona, udhëheqësit e institucioneve qendrore, përfshirë këtu anëtarët e kabinetit qeveritar duhet të demonstrojnë maturi si në vendime ashtu edhe deklarime.

Përmes deklaratave të tij të bëra publikisht, por jo edhe të mbështetura me qëndrime të tij në mbledhje të brendshme, Ministri i Punëve të Brendshme dhe Administratës Publike, Veliu ka dëshmuar mungesë të theksuar lidershipi dhe ka minuar hapur punën e qeverisë, pjesë e të cilës ai është.

Në këto rrethana jam i detyruar të veproj, andaj edhe kam vendosur të shkarkoj z. Veliu nga detyra e Ministrit të Ministrisë së Punëve të Brendshme dhe Administratës Publike. Unë kam njoftuar Kryetarin e LDK-së, Isa Mustafa, për vendimin që kam marrë dhe po ashtu kam kërkuar prej tij që sa më shpejtë të ma dërgojë emrin e ministrit të ri.

Ndërkohë, deri në zgjedhjen e ministrit të ri, të gjitha vendimet brenda Ministrisë së Punëve të Brendshme dhe Administratës Publike do të merren nga zv. Ministri aktual, Xhelal Sveçla.

Loading...

Tjera nga rubrika

PDK thotë se Kurti mashtroi për reciprocitetin

Teleteksti.com

Kërkohet që edhe kategoritë e dala nga lufta të përfshihen në pakon emergjente të Qeverisë

Teleteksti.com

Vazhdon ‘fshesa’, Glauk Konjufca propozon tërheqjen e Fatmire Musliut nga Frankfurti

Teleteksti.com

Albin Kurti numëron pikat ku Kosova do të përgjigjet Serbisë me “reciprocitet gradual”

Teleteksti.com

Grenell tregon që është kundër vendimit të Kurtit për reciprocitet

Teleteksti.com

Ministri i Financave thotë se edhe gazetarët janë përfshirë në pakon e ndihmës së qeverisë

Teleteksti.com
Agjencia e lajmeve "TELETEKSTI"
www.teleteksti.com - adresa e saktë