Teleteksti
Lajme

MASHTI ka në plan futjen në provim shtetëror mësimdhënësit fillestar

mashti-ka-ne-plan-futjen-ne-provim-shteteror-mesimdhenesit-fillestar

23:47 | 04 Maj 2021

Pupovci ka theksuar se mësimdhënësit të cilët tashmë janë në system

Dukagjin Pupovci, zëvendësministër i Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, ka bërë të ditur se ky dikaster ka në plan që të fillojë zbatimin e Ligjit për profesionet e rregulluara, që parasheh një lloj provimi shtetëror për mësimdhënësit fillestar.

Pupovci ka theksuar se mësimdhënësit të cilët tashmë janë në sistem nuk do t’i nënshtrohen këtij provimi.

“Kemi po ashtu në plan që të fillojmë zbatimin e ligjit për profesionet e rregulluara i cili parasheh një lloj provimi shtetëror për mësimdhënësit fillestarë të cilët e përfundojnë fakultetin. Ky mund të jetë testim i mësimdhënësve por besoj se nuk do të keqkuptohet sepse faktikisht ka të bëjë me ata që e përfundojnë fakultetin dhe hynë për herë të parë në profesion”, tha Pupovci në RTV21.

“Sikurse juristët që i nënshtrohen provimit të jurisprudencës, sikur mjekët kur e marrin licencën por ajo ndodh vetëm një herë. Thotë ligji që ata të cilët tashmë janë në sistem nuk i nënshtrohen këtij procesi. Vetëm të rinjt”, sqaroi ai.

Tjera nga rubrika

Nuk i duket e plotë liria e Kosovës pa lirinë e Palestinës, i riu del të jetë aktivist i Vetëvendosjes

Teleteksti.com

Ish gjyqtari i Eulexit thotë se ka fakte se përse ky mision nuk i ka hetuar krimet e luftës në Kosovë

Teleteksti.com

Shokuese se çfarë zbulon Milaim Zeka për Tomë Gashin

Teleteksti.com

30 vendet aleate vendosin për misionin e NATO-s në Kosovë

Teleteksti.com

Vlora Çitaku kërkon që Kosova të reagojë për sulmet e Hamasit dhe Hezbollahut

Teleteksti.com

Vuçiq përmend konfliktin e ngrirë me Kosovën dhe qindra të vdekur

Teleteksti.com
Agjencia e lajmeve "TELETEKSTI"
www.teleteksti.com - adresa e saktë