Teleteksti
Ekonomi

Mbyllen 80 minatorë të Trepçës e 32 të Artanës – nuk i morën pagat

mbyllen-80-minatore-te-trepces-e-32-te-artanes-–-nuk-i-moren-pagat

Ngujohen 80 minatorë të Trepçës e 32 të Artanës – nuk i morën pagat.

Mbi 80 minatorë të Trepçës janë ngujuar në horizontin e 10-të të minierës së Trepçës në Stantërg.

Por jo vetëm këta. Në shenjë proteste për mos-marrjen e pagave, janë edhe minatorët e Artanës të cilët nuk kanë zhvilluar punën që prej dje dhe janë ngujuar poshtë minierës. Informacionet e fundit thonë se janë 32 minatorë tek Miniera e Artanës, të cilët po qëndrojnë të ngujuar.

I kontaktuar nga lajmi.net, nënkryetari i Novobërdës, Bajrush Ymeri ka deklaruar se tashmë kanë pranuar informatën se minatorët e Artanës e ndërrimit të tretë mbrëmë dhe ndërrimi i parë sot nuk kanë hyrë fare në minierë, në shenjë proteste.

Loading...

“Sapo morëm informatën prej minierës se minatorët e Artanës, ndërrimi i tretë mbrëmë dhe ndërrimi i parë sot nuk kanë hy fare në minierë pra s’kanë startu fare punën”, tha ai.

Ymeri tutje shtoi se të njëjtit s’kanë hy fare në galerinë e minierës si shenjë pakënaqësie për shkak të mos-marrjes së pagave.

“Pra në shenjë revolte, minatorët s’kanë fillu fare punën”, shtoi ai.

Ndryshe ditë më parë Qeveria e Kosovës bëri të ditur se kanë ndarë 1.1 milion euro për Trepçën.

Tjera nga rubrika

Shell Kosova ju uron Festën e Flamurit të gjithë Shqiptarëve

Teleteksti

Shpend Ahmeti jep 400 mijë euro për fermerët që pësuan dëme nga të reshurat

Teleteksti

Këto lagje të Prishtinës do të mbesin pa rrymë nga ora 09:00 deri në ora 21:00

Teleteksti

KEDS sërish do t’i lë në terr Prishtinën dhe komunat tjera

Teleteksti

Milionat që nuk sollën dritë

Teleteksti

Ministri Reçica mbështet qytetarët dhe bizneset me pajisje të nevojshme

Teleteksti
Agjencia e lajmeve "TELETEKSTI"
www.teleteksti.com - adresa e saktë