Teleteksti
Lajme

Në Kosovë sot pritet të arrijnë 4 mijë e 680 vaksina Pfizer

ne-kosove-sot-pritet-te-arrijne-4-mije-e-680-vaksina-pfizer

Sot pritet të arrijnë në Kosovë 4 mijë e 680 vaksina Pfizer.

Sot në Kosovë pritet që të arrijnë 4680 dozat e para të vaksinës anti-COVID të llojit Pfizer. Këto vaksina janë pjesë e kontingjentit të 95 mijë vaksinave Pfizer që Bashkimi Evropian do t’i sjellë në Kosovë.

Këtë e kanë konfirmuar zyra për komunikim e MSH-së, nga e cila kanë deklaruar se edhe javëve në vazhdim do të arrijnë disa kontingjente, duke mos dhënë më shumë detaje.

“Sot pritet të vijnë 4680 vaksina Pfizer të BE-së. Edhe gjatë javëve në vijim pritet të vijnë kontingjent deri në marrjen e të gjitha 95 000 dozave”, thuhet nga MSH për KosovaPress.

Ndërsa, të pyetur se a do ketë ndonjë ceremoni për pranimin e këtyre dozave të vaksinës Pfizer, nga zyra për komunikim e MSh-së kanë thënë se nuk besojnë që do të ketë ndonjë aktivitet.

Loading...

Kujtojmë që ditë më parë presidentja e Komisionit Evropian, Ursulua Von Der Leyen, ka konfirmuar se 95 mijë doza të vaksinave do të ndahen për Kosovën nga BE-ja duke filluar nga muaji maj e deri në gusht.

Kosova aktualisht nuk ka asnjë dozë të asnjë lloj vaksine anti-COVID, dhe është vendi i fundit në rajon që ka nisur imunizimin e qytetarëve kundër pandemisë.

Deri më tani janë vaksinuar 24 mijë qytetarë të Kosovës me vaksinat AstraZeneca që kishin arritur në Kosovë më 28 mars 2021.

Edhe këto doza të vaksinave anti-COVID i janë dhuruar qytetarëve të Kosovës për imunizim nga COVAX.

Ndërsa, numri i personave të vdekur si pasojë e COVID-19 në Kosovë ka shkuar në 2 mijë e 187 raste, ndërsa numri i të infektuarve aktiv është 7 mijë e 983.

Tjera nga rubrika

Nuk i duket e plotë liria e Kosovës pa lirinë e Palestinës, i riu del të jetë aktivist i Vetëvendosjes

Teleteksti.com

Ish gjyqtari i Eulexit thotë se ka fakte se përse ky mision nuk i ka hetuar krimet e luftës në Kosovë

Teleteksti.com

Shokuese se çfarë zbulon Milaim Zeka për Tomë Gashin

Teleteksti.com

30 vendet aleate vendosin për misionin e NATO-s në Kosovë

Teleteksti.com

Vlora Çitaku kërkon që Kosova të reagojë për sulmet e Hamasit dhe Hezbollahut

Teleteksti.com

Vuçiq përmend konfliktin e ngrirë me Kosovën dhe qindra të vdekur

Teleteksti.com
Agjencia e lajmeve "TELETEKSTI"
www.teleteksti.com - adresa e saktë