Teleteksti
Bota/Rajoni

Një test gjaku mund të tregojë nëse një i infektuar me koronavirus do të mbijetojë apo jo

nje-test-gjaku-mund-te-tregoje-nese-nje-i-infektuar-me-koronavirus-do-te-mbijetoje-apo-jo

Një test gjaku mund të tregojë nëse një i infektuar me COVID do të mbijetojë apo jo.

Shkencëtarët kanë zhvilluar një test gjaku, që mund të parashikojë nëse pacientët me COVID do të kenë nevojë për kujdes intensiv, apo ka edhe të ngjarë të mbiejtojnë, menjëherë pasi të shfaqin simptoma.

Testi mund t’u mundësojë mjekëve që më shpejt t’i trajtojnë pacientët më në nevojë, duke rritur shanset e tyre për të mbijetuar.

Në fillim të këtij viti, Markus Ralser dhe kolegët e tij identifikuan 27 proteina në gjak të pacientëve Covid-19 që ishin të pranishme në nivele të ndryshme në varësi të ashpërsisë së simptomave të tyre.

Loading...

Që nga ajo kohë, ata kanë ndjekur 160 pacientë Covid, gjaku i të cilëve u testua kur u shtruan në spital për të eksploruar nëse nënshkrimi i saj i proteinave mund të parashikonte përparimin e sëmundjes së tyre.

Ideja e shkencëtarëve është t’u sigurojnë mjekëve një “pamje dixhitale” se sa i sëmurë është një pacient – diçka që nuk mund të thuhet domosdoshmërisht vetëm duke i parë, e cila mund të ndihmojë në informimin e trajtimit të tyre.

Për shembull, në Covid-19, një fenomen i quajtur ‘hipoksi e lumtur’ do të thotë që një pacient mund të ndihet relativisht mirë, por pastaj përkeqësohet me shpejtësi.

“Rezulton se pacientë të tillë kanë një përgjigje të hershme inflamatore ndaj infeksionit, të cilin ne mund ta masim në gjak dhe ta përdorim për të thënë, ‘Në rregull, 40 ditë poshtë vijës, ky është rezultati juaj i mundshëm’”, tha Ralser, një profesor e biokimisë në Institutin Francis Crick në Londër dhe Mjekësinë e Universitetit Charité në Berlin.

“Ata njerëz që kanë nevojë për kujdes intensiv duhet ta marrin atë sa më shpejt të jetë e mundur sepse kjo rrit shumë shanset e tyre për të mbijetuar”, shtoi ai.

Tjera nga rubrika

Rama deklarohet për privimin nga jeta të 25-vjeçarit: E pafalshme, por nuk ka lidhje me policinë

Teleteksti

Flasin mjekët, thonë se Moska zyrtare po i detyron që ta marrin vaksinën ruse kundër koronavirusit

Teleteksti

35-vjeçarja tregon për efektet e koronavirusit 9 muaj pas infektimit: Ka ditë që nuk marr dot frymë!

Teleteksti

“Janari do të jetë i tmerrshëm”

Teleteksti

Vaksina e parë për koronavirus jepet në Mbretërinë e Bashkuar, fillohet nga një 90-vjeçare

Teleteksti

Koronavirusi arrin në tru përmes mukozës së nuhatjes

Teleteksti
Agjencia e lajmeve "TELETEKSTI"
www.teleteksti.com - adresa e saktë