Teleteksti
Jetë

OBSH kërkon nga udhëheqësit e Samitit G20 të ndajnë vaksinat antiCovid në mënyrë të drejtë

obsh-kerkon-nga-udheheqesit-e-samitit-g20-te-ndajne-vaksinat-anticovid-ne-menyre-te-drejte

OBSH kërkon të ndajnë vaksinat antiCOVID në mënyrë të drejtë.

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë,Tedros Adhanom Ghebreyesus, u bëri thirrje udhëheqësve botërorë që të ndajnë vaksinat kundër koronavirusit në mënyrë të drejtë.

Kreu i OBSH-së këtë thirrje e bëri sot gjatë takimit virtual të Samiti G20, shkruan CNN.

Ndarja e drejtë e vaksinave është thelbësore ndaj gjendjes pandemike dhe një rimëkëmbje e më e shpejtë globale,” tha Tedros gjatë fjalimit të tij.

Loading...

Tedros tha se ka nevojë për një investim të menjëhershëm prej 4.5 miliardë dollarë për vaksinat.

Samiti i Grupit 20, ose G20, është një mbledhje e liderëve botërorë për të diskutuar çështjet ndërkombëtare.

Tedros vuri në dukje se G20 e cila përfaqëson dy të tretat e popullsisë së botës dhe 80% të ekonomisë globale do të luajë një rol jetik në jo vetëm përfundimin e pandemisë së koronavirusit, por parandalimin e pandemive në të ardhmen.

“Për të parandaluar shpërthimet e ardhshme dhe ndikimin e tyre në jetë, jetesë dhe ekonomi, të gjitha vendet duhet të investojnë në gatishmëri dhe mbulim universal shëndetësor,” tha ai.

Tjera nga rubrika

Lajme aspak të mira nga studimi i ri rreth Covid-19

Teleteksti

Vullnetarët tregojnë efektet anësore, pasi morën vaksinën Moderna dhe Pfizer

Teleteksti

Kjo i pret pacientët e shëruar nga Covid-19!

Teleteksti

Kina goditet nga norovirusi, pas koronavirusit

Teleteksti

Javë vetëm dy shtete në botë që nuk shesin Coca-Cola, kjo është arsyeja!

Teleteksti

Paralajmërohet vala e tretë e koronavirusit

Teleteksti
Agjencia e lajmeve "TELETEKSTI"
www.teleteksti.com - adresa e saktë