Teleteksti
Ekonomi

Për shkak të koronavirusit, hiqet TVSH’ja për importuesit e grurit dhe miellit

per-shkak-te-koronavirusit,-hiqet-tvsh’ja-per-importuesit-e-grurit-dhe-miellit

Hiqet TVSH’ja për importuesit e grurit dhe miellit për shkak të koronavirusit.

Ministri i Financave dhe Transfereve, Besnik Bislimi ka marrë sot vendim për lirim nga pagesa e TVSH’së për të gjitha importet e grurit dhe miellit për prodhimin e bukës dhe produkteve të bukës, raporton Gazeta Express

Loading...

Kjo u bë e ditur përmes një komunikate të nisur për media.

“Në mbështetje të Rregullores Nr. 05/2020 për Fushat e Përgjegjësitë Administrative të Zyrës së Kryeministrit dhe Ministrive, me qëllim të zbatimit të vendimit të Qeverisë së Republikës së Kosovës për marrjen e masave shtesë pas konfirmimit të rasteve pozitive me Corona virus COVID19, ministri i Financave dhe Transfereve Besnik Bislimi mori vendim për lirimin e përkohshëm nga pagesa e TVSH-së të gjitha importet e grurit dhe miellit për prodhimin e bukës dhe produkteve të bukës. Duke u bazuar në këtë vendim me automatizëm dhe pa pasur nevojë për të parashtruar kërkesë të veçantë lirohen përkohësisht nga taksa doganore dhe TVSH-ja të gjitha subjektet biznesore prodhuese apo kontraktuesit e tyre, të cilët merren me importimin e lëndës së parë. Për zbatimin e këtij vendimi obligohet Administrata Tatimore e Kosovës dhe Dogana e Kosovë. Ky vendim hyn në fuqi nga dita e sotme”, shkruhet në njoftim.

Loading...

Tjera nga rubrika

Ja çka përfshinë vendimi për heqjen e taksës 100 për qind dhe vendosjen e reciprocitetit me Serbinë (Dokument)

Teleteksti

KEK në mesin e institucioneve që janë në ballë të përpjekjeve në kohën e gjendjes emergjente për shkak të përhapjes së virusit Korona

Teleteksti

Rreth 200 milionë euro rrezikon t’i jumbë Kosova

Teleteksti

Bordi aprovon kërkesen e menaxhmentit, nga 300 euro shtesë për punëtorët, por jo edhe për menaxhmentin

Teleteksti

Rukiqi: Ekonomia e Kosovës po dëmtohet nga 10 milionë euro në ditë për shkak të COVID 19

Teleteksti

Informacion i ri, shtohen edhe disa fluturime nga Aeroporti ”Adem Jashari”

Teleteksti
Agjencia e lajmeve "TELETEKSTI"
www.teleteksti.com - adresa e saktë