Teleteksti
Lajme

Pronari i kompanisë në të cilën u transferuan mbi 2 milionë euro të shtetit, ndalohet për 48 orë

pronari-i-kompanise-ne-te-cilen-u-transferuan-mbi-2-milione-euro-te-shtetit,-ndalohet-per-48-ore

Ndalohet për 48 orë Kadri Shala, pronari i kompanisë në të cilën u transferuan mbi 2 milionë euro të shtetit.

Pas intervistimit disa orësh në polici, prokurori ka marrë vendim për ndalimin e Kadri Shalës në kohëzgjatje prej 48 orësh.

Pronari i kompanisë “LDA Group”, Kadri Shala, ku dyshohet se janë transferuar 2.1 milionë euro u vëtëdorëzua sot në polici, ndërsa lajmin për ndalimin e tij e ka bërë të ditur për Gazetën Express zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Baki Kelani.

“Mund të konfirmojmë se, me vendim të Prokurorit kompetent, personit të vetedorëzuar në Policinë e Kosovës iu është caktuar masa e ndalimit prej 48 orësh”, tha Kelani.

Loading...

Në këtë letër që mban datën 24 tetor 2020, Shala ka treguar historinë se si ka përfunduar një shumë kaq e madhe e parave nga buxheti i shtetit në llogarinë e firmës së tij. Ai ka thënë se kishte menduar që ka pranuar mjete nga kompanitë që siç tha, i kishin atij borxhe.

Shala kishte shkruar se posa ka marrë këto para, kishte nisur t’i shlyente borxhet që ua kishte personave e kompanive të ndryshme.

Më 20 tetor, punëtori i Thesarit, Labinot Gruda, u arrestua nën dyshimin se përmes katër transaksioneve ka transferuar saktësisht 2,077,995.90 euro nga buxheti i shtetit në llogarinë e kompanisë “LDA Group”.

Në llogarinë e “LDA Group” fillimisht ishin transferuar 622 mijë euro, herën e dytë 375 mijë, pastaj 330 mijë dhe për herë të fundit 750 mijë euro.

Hetimi për këtë vjedhje përfshin 40 njerëz, të cilët në forma të ndryshme dyshohet se janë bërë protagonistë të këtij skandali.

Skandali i vjedhjes së mbi dy milionë eurove nga buxheti i shtetit është planifikuar mbi një strategji që gjeti zbatim për 8 minuta, sipas dosjes së Prokurorisë Themelore të Prishtinës.

Në kërkesën për caktimin e paraburgimin ndaj të arrestuarit Labinot Gruda, Prokuroria ka treguar se në Ministrinë e Financave, Labinot Gruda, për 8 minuta kishte krijuar llogari fiktive që do të duhej të dukeshin si të ishin të punëtorëve të këtij dikasteri, e që do t’i mundësonin atij pastaj që kundërligjshëm t’i transferonte 2,077,995.90 euro në llogari të kompanisë “LDA Group”, pronë e Kadri dhe Valon Shalës.

Për të arrestuarin e vetëm për këtë rast, zyrtarin e Thesarit, Labinot Gruda, Gjykata Themelore e Prishtinës të enjten ka caktuar masën e paraburgimit prej 30 ditësh.

Për këtë rast, në kërkim është edhe përfaqësuesi i autorizuar i “LDA Group”, Valon Shala.

Tjera nga rubrika

Këto janë komunat që mbajtën mësim sot

Teleteksti.com

Astrit Haraqija nuk e pranon humbjen e LDK-së në Podujevë

Teleteksti.com

Si do jetë moti në ditët e para të dhjetorit?

Teleteksti.com

Ngjarje e rëndë në Lipjan, intervenon Policia

Teleteksti.com

Prishtina me më së shumti raste me koronaviris, ja ҫfarë thotë Drejtori i Shëndetësisë

Teleteksti.com

Kryetari i Prizrenit flet për gjendjen me koronavirus në komunën e tij, kritikon masat e qeverisë

Teleteksti.com
Agjencia e lajmeve "TELETEKSTI"
www.teleteksti.com - adresa e saktë