Teleteksti
Lajme

Selmanaj të trajtohet njëjtë si Jabllanoviqi, kjo është kërkesa e deputetet së VV-së

selmanaj-te-trajtohet-njejte-si-jabllanoviqi,-kjo-eshte-kerkesa-e-deputetet-se-vv-se

Deputetja e VV-së kërkon që Selmanaj të trajtohet njëjtë si Jabllanoviqi.

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Arbresha Kryeziu-Hyseni e ka krahasuar deklaratën e Selmanajt me atë të Aleksandër Jabllanoviqit, kur fyu nënat gjakovare në kohën kur ishte ministër për Kthim dhe Komunitete e që më pas nxiti protesta dhe u shkarkua.

Kryeziu-Hyseni insiston se Selmanaj duhet trajtuar njëjtë si Jabllanoviqi.

“Jabllanoviqi në janar 2015 e pati dhënë atë deklaratën skandaloze që në të njëjtin vit u shkarkua. Në shkurtin që po vjen i bën 6 vjet që është shkarkuar sepse iu adresuar nënave të të pagjeturve në Kosovë. E kemi të njëjtin rast, familjarët e të pagjeturve u fyen nga zv/kryeminsitri kur ai kësaj teme i adresohet e konsumuar dhe ezauruar. Edhe Selamanj duhet të trajtohet njëjtë si Jabllanoviqi”, tha ajo.

Loading...

Me këtë qeveri, deputetja e VV-së thotë se nuk kanë probleme vetëm si parti po edhe si qytetarë.

“Edhe deklarata tregon vetë pozicionin që e ka kjo qeveri. Është deklaratë që i drejtohet çështjes së të pagjeturve si të konsumuar dhe kemi pozicionin e kryeministrit që i del në krah një deklarate të tillë sepse thotë se nuk ka ndonjë lloj fyerje. Kjo tregon që me këtë qeveri po kemi probleme serioze jo vetëm ne si VV, por si qytetarë dhe ky gabim i radhës së qeverisë është gabimi përtej çdo teme tjetër”, ka thënë ajo.

Si qeveri e shkapërderdhur, ajo thotë se “janë treguar edhe në çështjen e të pagjeturve: të pamatur, joserioz, me fyerje të vazhdueshme”.

Ajo ka thënë se debati mbi temën e të pagjeturve nuk ka të bëjë me kohën kur u arrestuan krerët e ish-Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, ndërsa shton se nuk është hera e parë që LDK-ja bën deklarata të tilla për këtë çështje.

Kryeziu-Hasani përsëriti se nuk do të pranojnë adresimin e Selmanajt në foltoren e Kuvendit.

“Nuk do ta pranojmë asnjëherë adresimin e Driton Selmanajt nga foltorja e Kuvendit”, përfundoi ajo.

Tjera nga rubrika

E dhimbshme, nëna e Klodianit tregon se si i kumtua lajmi në orën 4 të mëngjesit për vdekjen e të birit

Teleteksti.com

Haradinaj i pikëlluar për vdekjen mjekut kosovar: I shëroi plagët e luftëtarëve të UÇK-së

Teleteksti.com

Përleshje në grup në Fushë Kosovë – shtatë të prangosur, një përfundon në spital

Teleteksti.com

Vdes nga koronavirusi mjeku kosovar

Teleteksti.com

Reagon Vjosa Osmani: Kontrata me Wiliam Walker nuk është shkëputur por skadon këtë muaj

Teleteksti.com

Deputeti i AAK-së: PDK nëse do të qëndrojë në opozitë mos ta kërkojë ta ketë presidentin

Teleteksti.com
Agjencia e lajmeve "TELETEKSTI"
www.teleteksti.com - adresa e saktë