Teleteksti
Bota/Rajoni

Studimi i fundit: Uji me klor i pishinës e ‘zhduk’ koronavirusin në 30 sekonda

studimi-i-fundit:-uji-me-klor-i-pishines-e-‘zhduk’-koronavirusin-ne-30-sekonda

Studime të ndryshme janë bërë në lidhje me koronavirusin.

Uji me klor i pishinave mund ta bëjë koronavirusin pasiv në vetëm 30 sekonda. Kështu raporton një studim nga Imperial College London.

Virologët studiuan ndikimin e përqendrimeve të ndryshme të klorit në ujë në virusin SARS-CoV-2. Gjetjet sugjerojnë se rreziku i transmetimit të COVID-19 përmes ujit të pishinës është “tepër” i ulët.

“Ne i kemi kryer këto eksperimente në laboratorët tanë të lartë të kontrollit në Londër. Duke përzier virusin me ujin e pishinës, ne mund të tregonim se virusi nuk mbijeton në ujin e pishinës” shpjegoi autorja estudimit Ëendy Barclay, nga Kolegji Imperial në Londër.

Loading...

Në studim, profesoresha Barclay dhe kolegët e saj gjetën se një përqendrim i klorit prej 1.5 miligramë për litër dhe një pehash midis 7–7,2 zvogëloi infeksionin e SARS-CoV-2 më shumë se 1000 herë brenda vetëm 30 sekondave.

Testet e mëtejshme duke përdorur përqendrime të ndryshme të klorit dhe niveleve të pH arritën në përfundimin se klori është më efektiv me një nivel të ulët pehashi, shkruan a2neës.

Sipas autorëve, studimi shton provat se pishinat mund të jenë mjedise të sigurta dhe të sigurta nëse merren masat e duhura.

Tjera nga rubrika

Berlusconi shtrihet në Spital, në gjendje të rëndë shëndetësore

Teleteksti

A duhet të mbajnë maskë personat e vaksinuar?

Teleteksti

Musk humb 20 miliardë dollarë brenda një jave, që “prej paraqitjes televizive në SNL”

Teleteksti

Publikohen pamjet: Disa raketa të Hamasit po përfundojnë në Gaza

Teleteksti

E mahnitshme, ky është shteti i parë që ka vaksinuar të gjithë popullsinë

Teleteksti

Lajm fantastik: Personat e vaksinuar plotësisht nuk kanë nevojë të bartin maskë

Teleteksti
Agjencia e lajmeve "TELETEKSTI"
www.teleteksti.com - adresa e saktë