Teleteksti
Auto&Tech

Zvogëlohet shitja e telefonave inteligjent për shkak të koronavirusit

zvogelohet-shitja-e-telefonave-inteligjent-per-shkak-te-koronavirusit

Koronavirusi, zvogëlohet shitja e telefonave inteligjent për shkak të pandemisë.

Shitjet e telefonave të rinj janë shembur në rënien më të madhe që nga shpikja e smartphone.

Loading...

Firma e hulumtimit Strategy Analytics tha se dërgesat në shkurt ranë me 38% nga viti në vit. Përhapja e koronavirusit në Kinë pati një ndikim të madh, tha autori, raporton “BBC”, transmeton lajmi.net.

Raporti thoshte se dërgesat e smartphone-ve ranë nga 99.2 milion në shkurt 2019 në 61.8 milion në shkurt 2020.

Shkurti ishte caktuar të ishte një muaj i madh për industrinë e telefonave, me vitrinën e tij të madhe vjetore të Kongresit Botëror Mobile, ku shumë telefona të rinj zbulohen për herë të parë.

Ngjarja ishte një nga konventat e para të mëdha që u anulua për shkak të koronavirusit. Samsung, i cili zbuloi telefonat e saj të fundit S20 në shkurt, raportohet se ka parë shitje të ngadalta fillestare të pajisjeve.

Ndërkohë, Apple paralajmëroi se do të humbasë parashikimet e fitimit dhe tha që furnizimi në të gjithë botën i iPhone do të ishte “i kufizuar”.

Firma hulumtuese tha se priste që dërgesat e smartphone të vazhdojnë të luftojnë gjatë gjithë muajit Mars, tani që virusi është përhapur nëpër Evropë dhe në Shtetet e Bashkuara.

Qindra miliona klientë të mundshëm tani janë në mbyllje. Shitësit me pakicë mund të vendosin të ofrojnë zbritje “bujare” në pako për të forcuar shitjet, tha Strategy Analytics.

Loading...

Tjera nga rubrika

Bashkohen prodhuesit e automjeteve në “garën globale” për prodhimin e ventilatorëve

Teleteksti

Kujdes: Pastrojeni telefonin, papastërtia e tij mund t’iu infektojë me koronavirus

Teleteksti

Ky është tingulli më i fuqishëm i Bugatti Veyron

Teleteksti

Fshijeni menjëherë këtë mesazh nëse ju vjen në telefon

Teleteksti

iPhone 9 Plus lansohet së shpejti me çmim mjaft të ulët

Teleteksti

Kjo veturë elektrike zëvendëso ato tradicionale

Teleteksti
Agjencia e lajmeve "TELETEKSTI"
www.teleteksti.com - adresa e saktë